DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kavárna

Kávárna

http://www.cafeimperial.cz/cz/imperial.php?id=48&PHPSESSID=9507b9d91202a22c19e6f83bfb33e6fc

Je typ provozovny s funkcí společensko zábavní

Denní – noční

Jako samostatná provozovna v rušných částech velkých měst a center CR

Jakou součást hotelového komplexu

Jahko kombinace s cukrárnou  nebo restaurací v menších městech

 

Význam:

Obchodní schůzky

Relexace-odpočinek

Občerstvení pro turisty

Posezení s přáteli

Útočiště pro mladé lidi a snoubence

Prezentace společenské prestiže

WC

 

Vybavení

Podlaha koberec, nepřímé intimní boční osvětlení, nízké stolky-neprostírají se, pohodlné sezení, kavárenské boxy, barový a expediční pult, vitríny chlazené prosklené na zákusky

 

 

Nabídka

Široký sortiment teplých a nápojů a desertů

Nealko – široký sortiment, vína – úzký sortiment, lihoviny –široký sortiment, pivo – úzký sortiment – lahvové 0,33l., koktaily – široký sortiment

Doplňkový sortiment pokrmů

Tabákové výrobky

Další služby : napojení na internet, denní tisk a časopisy v kavárenských rámech, půjčování her

Pořadí pokrmů na JL

Studené předkrmy, studené pokrmy, vaječné pokrmy, hotové pokrmy, minutky, saláty, sýry, deserty

Pořadí nápojů : je stejné jako u restauračního NL s tím rozdílem, že na 1 místě jsou teplé nápoje

 

Příprava pracoviště

Údržba podlahy, popelníky, otřít stoly a židle, prostřít stoly dečkou, založit stojánek s nabídkovým lístkem, založit popelník a vázičku, DSI, vychlazení nápojů, vystavení desertů do vitrín, založení tisku do rámů, příprava baru, příprava příborů, doplnění – dofasování sortimentu, vyleštění skla a tácků

 

Obsluha

Pokrmy : po převzetí objednávky založit anglické prostírání, příbor a ubrousek, menážku.Pokrm je expedován z kuchyně na talři, držíme v příručníku, podáváme z pravé strany

Nápoje : na tácku je celá objednávka pro 1 hosta, kolik lidí u stolu tolik tácků, tácek se klade na stůl před hosta(lze šoupat) s celou objednávkou, tácek s inventářem zůstává na stole tak dlouho pokud host neodejde, nesmíme nechat sedět hosta u prázdného stolu, tácek lze sklidit v případě, že host učiní další objednávku. Ke kávě podáváme 10 cl pitné vody

Během pobytu hosta věnujeme pozornost popelníku, který dle potřeby měníme za čistý

Káva

V Evropě od 17 století, povzbuzující účinek na mozek a srdce, podporuje trávení, vhodná pro osoby z nízkým krevním tlakem.

1 šálek 150 mg kofeinu           /max dávka jednorázová je 500 mg, denní 1 500 mg/

 

Jemně mletá – na přípravu turka

Hrubě mletá – do přístrojů

Instantní

Bezkofeinová

 

Arabica – aromatická, jemnější,chuť čokoláda, mírně kyselá, nižší obsah kofeinu

Robusta – bez aroma, hořká, tvrdší chuť, vyšší obsah kofeinu

 

100% arabica – nejdražší značky kávy

Doplňky : cukr, smetana,petit four

 

Druhy káv

Černá

Postup při přípravě černé kávy

Nahřátý šálek, 7 gr kávy, voda musí přijít k varu ale nesmí se nechat přejít varem, nalijeme malé množství na dno, po stěně opatrně doplnit šálek do plna.

Káva vídeňská – překapávaná káva se šlehačkou

Káva alžírská – vídeň + vaječný likér ( taktéž nazývaná staropražská, lázeňská)

Káva cezená- překápávaná     káva připravená v množství 10 porcí na překapávači, optřeném dvěmi plotýnkami, které udržují teplotu, dříve se takto nazývala káva moka. Neobsahuje lógr

Espresso                     káva připravená pod tlakem, aromatická se zlatou pěnou na povrchu

Cappuccinno               preso ve větším šálku se spařeným mlékem, malým množstvím šlehačky, posypané skořicí

Irská,ruská,švýcarská,holandská,pařížská,francouzská

Caffe lattee                 preso s našlehaným teplým mlékem

Laté macchiato teplé našlehané mléko s malým presem

Cafe macchiato           káva s několika kapkami našlehaného mléka

Cafe moca                   preso, našlehané mléko, kakao

Cafe lungo                   preso do skla

Cafe corto nebo ristreto           preso s 5 cl vody

Cafe noc pana             preso se šlehačkou

Cafe granita                 zmražené preso

Iced cafe                     preso na kostky ledu

 

Škola kávy: Odrůdy, pražení, mletí, extrakce

Pondělí, 14 květen 2007

Škola kávy: Odrůdy, pražení, mletí, extrakce, hodnoceníDnes vás čeká jemný úvod do „kávové“ problematiky. Kromě specifikace odrůd a pro někoho možná objevného zjištění, že káva je ovoce, budeme pokračovat popisem složení kávových zrn a s tím souvisejícími pravidly pro jejich uchovávání, pražení a mletí. Na úvodní fotografii máte možnost vedle sebě vidět výsledky extrakce třech s různou hrubostí namletých vzorků. Rozdíl mezi špikovým espressem a patokem je dílem správně nastaveného kávomlýnku.

 

Od keře až k espressu

V suterénním prostoru usedám na volnou židli a přidávám se ke skupince zaměstnanců Ambiente, kterou čeká (stejně jako mě) celodenní seminář s příznačným názvem: Od keře až k espressu. Na následujících řádcích vám ve zkratce uvedu několik zásadních faktů, které by měl vzít za své každý milovník opravdové espresso kávy.

 

 

Káva je ovoce

kava je ovoceA ne ledajaké. Nejjednodušeji lze plod kávovníku přirovnat k višni. Barevně je shoda patrná na první pohled, ale to není až tak důležité. Rozdíl mezi námi dobře známou višní se projeví po jeho rozpůlení. Z klimatických důvodů jsou cenné látky a cukry koncentrovány do oblasti jádra. Na takové „višni“ byste si rozhodně moc nepochutnali. První krok po sklizni tedy vede právě k odstranění všech obalových vrstev a získání surového kávového zrna.


Arabica vs. robusta

arabica robustaJedná se o odrůdy kávovníků. Každá z nich má své specifické vlastnosti. Kromě rozdílného množství kofeinu (u robusty je průměrně 3x větší) nacházíme diference hlavně v oblasti chuťových charakteristik. Arabica obsahuje více cukru a při pražení vzniká větší množství aromatických olejů. V její chuti lze nacházet rozličné ovocné tóny a různé intenzity kyselosti. Naproti tomu robusta vnáší do výsledné extrakce zemité, těžší až kouřové tóny a širokou paletu hořkostí. S trochou nadsázky lze říct, že arabica představuje plnou barevnou paletu a robusta „256 odstínů šedi“.

Každá odrůda má své pro a proti. Kvalitativně se protínají někde v cca 50%. To znamená, že přibližně 50% arabic je lepší než nejkvalitnější robusta. To ale v žádném případě neznamená, že z robusty se nedá udělat skvělá káva.


Dřevo a olej

drevo a olejZákladem k úspěchu při přípravě kávy je uvědomění si následující poučky. Káva = dřevo + olej. Tato zjednodušená rovnice vystihuje podstatu práce s kávovým zrnem a kávou jako takovou. Když pomineme, že první složka umožňuje využití jako zdroj suroviny pro výrobu papíru, musíme akceptovat i další přirozené vlastnosti celulózy a oleje. Téměř kruciální je zamezení projevu následujících neduhů: žluknutí oleje a nasákavosti celulózy. Kávu proto chráníme před vlhkostí a obaly, kde se v běžných podmínkách často zdržuje zrno, pečlivě umýváme.

 


Pražení a mletí

prazeni kavyPražením dochází v surovém zrnu k důležitým změnám – přeměnám struktury složitých cukrů (škrob) na jednodušší  a tvorbě aromatických olejů. Celý proces probíhá pod pečlivým dohledem při teplotě 200 – 220 0C. Zrno během něj mění barvu (tmavne), ztrácí na hmotnosti a nabývá na objemu – až o 60%. Přepražení má za následek spálení, zhořknutí kávy a vede k jejímu praktickému znehodnocení.

Proces mletí přestavuje nejdůležitější část přípravy espressa. Vzhledem k celulózní podstatě kávy je třeba počítat s rozdílným chováním při změně vzdušné vlhkosti. Téměř nepodstatný fakt pro zrnkovou formu se stává zásadním v případě, že je káva namletá. V domácích podmínkách není kolísání vlhkosti až tak zásadní, v restauracích a kavárnách, kde se často otevírají vchodové dveře a střídají lidé (ano i lidé v místnosti mají vliv), je situace o poznání komplikovanější. Nejjednodušší je řídit se následujícím pravidlem. Káva by měla být namleta na takovou hrubost, aby vám při extrakci trvající 25 – 30 vteřin (a při splnění níže uvedených parametrů) vzniklo 25 – 35 ml espressa.



Dogma 7-20-90-9-25

dogmaSCAE definovala „normu“ pro přípravu espressa. Tato obsahuje řadu parametrů, které je třeba dodržet, pokud chceme připravit maximálně kvalitní a zdravotně nezávadnou kávu. Espresso připravujeme vždy ze 7 g namleté kávy na osobu (v případě dvojpáky 14 g na dva šálky). Tuto je přesypeme do portafilteru (zásobníku v páce) a klepnutím rovnoměrně rozprostřeme. Následuje umáčknutí směsi tamperem ekvivalentem 20 Kg. Okamžitě dáváme extrahovat při teplotě vody 90 OC a tlaku 9 bar. Tato fáze probíhá po dobu 25 – 30 vteřin. Po této době se z kávy začnou uvolňovat škodlivé látky a do krásného emulzního základu si začínáte přilévat „dřevitý vývar“.

Image 

 


Espresso je jen jedno

verdiktNepřehlednost v pojmenování jednotlivých typů káv je všudepřítomná. Espresso je jen jedno. Je jím myšlena kávová emulze o objemu cca 30 ml. Jakékoli další nápoje jako latte, lungo (naše národní definice espressa) musí vznikat pouze ředěním emulzního základu horkou vodou. Neexistuje „malé espresso“, piccolo, ristretto, pouze espresso.

 

 

 

 

Image

 

Image

Image